Co je svět?

14. července 2015 v 15:24 | Alexander1918 |  O myšlence
Varování - Warning - Warnung - предупреждение - Avertissement - Averto

Tak jako začíná tento článek, tak by MĚL fungovat i svět. Stejně jako se učíme cizí jazyky, měli bychom se učit poznávat, co je specifické pro jiné státy. Stejně jako my nechceme měnit nás a naši kulturu, neměli bychom my zasahovat do cizích záležitostí. Neměli bychom ostatním činit to, co se nám samotným nelíbí. Svět, to je obrovské množství informací, věcí a jednotlivců, kteří se snaží prosadit zrovna to svoje a na ostatní tak nějak pozvolna zapomínáme. Člověk by si řekl, proč tohle vůbec psát. Mnoho lidí si takovou banální věc ani neuvědomí. Proč potom psát, proč prezentovat svůj názor a poslouchat, jaký je člověk primitiv a hlupák. Proč? Protože i těch pár lidí, kteří si zachovávají zdravý rozum a LIDSKOST, tu opravdovou lidskost, ne tu, která zní krásně na papíru či obrazovce, ale je nesmírně povrchní a vrtkavá, ti stále naslouchají a pokouší se něco tvořit.


Celý svět je propojený a stejně tak jsou jeho součástí uprchlíci. Všechno je v dnešním světě spojeno - uprchlíci, vzdělanost, víra i politika.

V tomto případě vše začíná u politického stolku. Kdo má zájem na bídě a utrpení? Kdo? Nemám patent na rozum, ale taky mám vlastní úsudek. Komu to nejvíce vyhovuje? Kdo rozbíjí země? Kdo má již od počátku 20. století vypěstovanou závislost ekonomiky na válce? Je to ten ´´světový policajt,´´ který ví, co ostatní země potřebují. Proč byla rozbita Libye, která se nyní zmítá v naprostém chaosu. Země, která se na své podmínky nesmírně akademicky i zdravotnicky zvedla, která měla v podstatě nulový dluh, která se rozhodla vyměnit měnu, opustit dolar a používat dinár. To by nejzadluženější zemi světa zlomilo vaz. Přeřek tamního prezidenta o tom, že financovali a stáli za převratem na Ukrajině se přešel jen tak a totéž se nyní děje v Arménii - Jerevanu. Pokud se tedy jeden stát chová jako šéf zeměkoule, proč se Rusko téměř ztotožňuje s pojmem válka? Proč? Vyhovuje to někomu? Rovina se nepíská v žádném případě, kdyby se totiž začalo spravedlivě soudit, začalo by se měnit mínění lidí, které se bednou ovlivní nesmírně hladce.

Církev má v tomto případě také své místo. Skromnost je ctnost - pravil muž se zlatým řetězem okolo krku. Skromnost je ctnost - pravil řád, který se soudí o nedostatečnou velikost majetku získaného z restitucí. Proč církev nepřijme uprchlíky pod svá křídla, proč jim nepomůžou v prvé řadě ti na ´´výši?´´


Tak jako hejno krkavců snesli se na tuto zemi, aby vyklovali každé zrnko zlata a stříbra. Nemají slitování. Jejich srdce zjedovatěla touhou po bohatství. Se vším kupčí, všechno prodávají. Chceš pokřtít dítě? Zaplať! Chceš loupit a vraždit? Zaplať a bude ti odpuštěno. Ale pak, kdyby sám ďábel zaplatil, vstoupil by na nebesa? A za peníze takto vydřené z chudého lidu koně krásné chovají, čeleď nepotřebnou drží, v kostky hrají a na své kuběny kožichy drahé věší, zatímco Kristus chodil bos a neměl, kde by hlavu složil. Však poznejte se, vy zloději chudého lidu, neboť Bůh i lid vás vidí.
Jan Hus


Tohle je velmi důležité. Není radno zapomínat na minulost. Pokud se podíváme, kdo sem míří ... Opravdu nás uprchlíci obohatí? Opravdu jsou všichni vzdělaní a dokáží respektovat ostatní? Otázka víry - to k tomu přímo vybízí. Ten, který neuznává víru druhého, žádnou víru nemá. Neříkám, že tak myslí všichni, to vůbec ne, ale kdo nám něco může zaručit? O nás se např. říká, že jsme nejateističtější národ světa. Nemyslím si to. Pokud mám víru, nepotřebuju k tomu žádnou organizaci. I díky Janu Husovi jsme se naučili věřit více sobě, než lidem v krásných šatech.


Celý život jsem hledal ve světě Boha, abych jej našel v sobě.
Jan Amos Komenský


Liberálové/´´osobnosti´´/´´celebrity´´ dnes nadávají veřejnosti, že je sobecká, zlá a nesnášenlivá. Dobře, připravte si pokojíčky a nastěhujte si je. Strašně krásně se pronáší hesla o humanitě. Co se stane, až se začnou bouřit a občané těch dvou vesniček na Plzeňsku a Frýdecko - Místecku budou bezradní? Domobrana?

Nikdo mi na základě barvy pleti, nebo vyznání nevadí. Vadí mi lidé, kteří vycucávají sociální systém a jsou to tzv. nemakačenka. Na vlastní nemocné a důchodce nejsou peníze a tady budeme dávat peníze z našich daní? Proč? Je tu kapitalismus, ať se každá země stará jen o sebe. Proč bychom tedy měli dávat naše upracované peníze lidem, kteří jsou liní? Četl jsem jeden rozhovor s člověkem z cizinecké legie. Ten říkal, že jediné čeho mu je v Africe líto jsou ty děti. Ostatní jsou jenom liní a nevzdělaní lidé, kteří to nehodlají měnit. Mají ty možnosti, ale oni nechcou. Proto to tam tak vypadá. Nesouhlasím s uprchlíky a jejich rozdělením do zemí, pomoc se musí především poslat přímo k nim, a nebo vytvářet uprchlické tábory po vzoru Austrálie.

Proč stále není uzákoněno referendum? Minimálně by to sloužilo jako rozhodnutí, kdo je ve většině. A prosím - nechte si řeči o tom, že by druhá strana pořád brblala. Pokud by teda druhá strana nerespektovala rozhodnutí většiny, nejsme žádná demokratická republika, ale republika o pár opravdových demokratech a s většinou demokratů ´´když se mi to hodí a vyhraje moje volba.´´

Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty.
T.G. Masaryk

Vzdělanost je třeba hýčkat. Ať už začneme od chování studentů až po vlastní chování profesorů. Uznejte, jak chcete respektovat profesora jako osobnost, když ho potkáte ve 3 ráno v hospodě. To prostě nejde, jsou povolání, která jsou spíše než práce poslání. Nebo se budeme dále posouvat k úrovni, kdy maturant řekne, že Elbrus je nejvyšší hora Německa, nebo že Puškin vynalezl vodku?

Jak vůbec může někdo napsat např. ´´nesnáším Čechy,´´ nebo ´´Honza přijde do hospody a řekne si tam to svoje ...´´ Nějaká národní hrdost Vám nic neříká? Naše země, naše kultura, kterou chceme zachovat pro naše děti ... Doba je jaká je, musíme si hlídat naše záležitosti. Alespoň, že není válka, ovšem když vidím svět, začínám se bát.

Přijde mi absurdní, jak se tahle komunita neustále uráží, ponižuje, zesměšňuje atd. Jak si každý myslí, že zrovna on je ten jedinečný, který jako jediný stojí mimo stádo. Nejste jediní, jedinečný je tady na Blogu a vlastně i v celé společnosti každý, nemusíte být vždy v popředí, myslete i na druhé.

Tohle všechno s uprchlíky souvisí. Všechno spolu souvisí. Je třeba se zamyslet.

Začněme být více spolu, začněme myslet i na druhé. Zní to možná pateticky, ale kdyby se opět vypustily ty pomyslné holubice míru, bylo by krásněji. Kdyby každý zauvažoval nad sebou samým. Začít musíme především u sebe.

Veškerá moc v demokratické zemi náleží lidu. U něj začíná i končí. Náš národ na to pomalu zapomíná, ale nic se neděje navěky. Věci se mění a ani si toho mnohdy nevšimneme.

Vůbec nezáleží na tom, zda volíme levici či pravici. Dnes se lidé musí spojit v daleko složitějších záležitostech.

Žijeme mezi západem a východem. V jednotě je síla a musíme si uvědomit, že jsme potomci velkého Jana Husa, potomci Husitů a naší velké historie, která pro nás ne vždy byla příjemná, ale vždy jsme se dokázali prodrat i těžkou dobou. Respektujme se a pomáhejme si.

Pokud někdo začne svou malou osobní revoltu, připne si na klopu trikolóru a uvidí někoho dalšího, kdo se k tomu odhodlal, zjistí, že tak sám není. Já ji tam mám, moc dalších lidí jsem zatím neviděl, potkáme se a usmějem se?
 


Komentáře

1 baruschkasf baruschkasf | E-mail | Web | 14. července 2015 v 16:20

Moje řeč :-)
Jen přemýšlím, kde jsi vzal na obyčejné klávesnici tu azbuku :-)
Asi bych si jí měla zopakovat i když tohle jsem zvládla :-) Jen mi to chvilečku trvalo :-)

2 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 14. července 2015 v 18:58

[1]: Jenom jsem si otevřel abecedu a zkopíroval písmenka. Do toho se člověk dostane rychle. Já se ruštinu naučil sám, takže to nebude tak hrozné. :) Momentálně budu člověkem 4x, a doufám, že co nejdřív i po páté a možná i po šesté. ;)

3 Kosma Kosma | Web | 14. července 2015 v 21:36

Tak první půlka se mi líbila hodně! :-) Myslím, že problém s uprchlíky s dohlédnutím do budoucnosti je něco tak složitého, že to chce opravdu všeobecný přehled, historické znalosti - málokdo je má, ale kdekdo má bohužel názor, který bude hájit do krve! :-)
Při čtení jsem si vybavila naši prezidentskou volbu - nejsu ze Zemana nadšená, ale to, co se kolem toho dělo a co se dělo pak, směrem k lidem demokraticky zvolenému prezidentovi, to mi řeklo o naší společnosti fakt hodně! :-(

4 Eileen Abigail Smith Eileen Abigail Smith | Web | 14. července 2015 v 21:47

PŘESTAŇ! PŘESTAŇ MI HEJTOVAT BLOG!!

5 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 15. července 2015 v 13:40

[3]: Děkuju. :) Ano, to je pravda. Já si stojím za svým názorem, ale pokud někdo vyjádří rozumný názor slušně, byť je třeba opačný než můj, dovedu ho respektovat. A ano, to je přesně ten příklad.

[4]: Za prvé - Nekřič tady. Opětovně stiskni caps lock a uklidni se.
Za druhé - Sice to není k tématu, ale i tak díky za komentář. ;)
Za třetí - Zopakuju ti to tedy ještě jednou. Pokud neuneseš konstruktivní kritiku a názor, že tvé články nejsou tak jedinečné a dokonalé, jak se tobě může zdát, nepiš blog.

6 userka userka | E-mail | Web | 15. července 2015 v 20:17

Ty jo, docela koukám, jak pěkně manipulativně jsi to sepsal ;) V jednom článku taková nenávist a zároveň nabádání k respektování se a pomáhání si. Smekám.

7 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 15. července 2015 v 20:54

Manipulativně? To je mi novinka. :D
Nevím o jaké nenávisti to mluvíš. O nikom jsem se sprostě, nebo urážlivě nevyjádřil. Já respektuju každého, bez ohledu na barvu pleti, nebo čehokoliv jiného. V článku jsem psal o těch, kteří nepracují a přiživují se. A podle mě to takhle dopadne, jakmile se hranice ´´otevřou.´´ Jsem patriot a mám rád svoji zemi, svoji kulturu, kterou chci zachovat pro naše děti a samozřejmě, že budu před uprchlíky upřednostňovat naše občany, naše důchodce, když mnozí z nich nemohou žít důstojně, nebo naše nemocné.
A jestli chceš, klidně ty ´´nenávistné věci´´ vypíchni a já se k ním vyjádřím. Nedělá mi problém stát si za svým názorem a obhájit si ho. ;)

8 DRAK DRAK | Web | 18. července 2015 v 19:12

za všechno zlo světa můžou Rusáci!

9 trollolol trollolol | 18. července 2015 v 23:15

[8]: A ještě Havel, Kalousek, Demokrati, cikáni, Švanceberg a všechno lol

10 Deina Deina | E-mail | Web | 19. července 2015 v 9:51

Ten článek má něco do sebe. Jsou v něm věty, s kterými se ztotožňuji, ale i takové, které mi jdou proti srsti - nezavděčíš se všem.

Vlastně souhlasím se vším až na malé detaily a tu církev. Církev ti nikdy nepomůže, pokud jsi jiné víry, než té její. Tedy až na dvě, tři mírumilovné systémy např. Buddhismus. Na druhou stranu, podle nejnovějších zpráv se chce o uprchlíky postarat v Bystřici pod Hostýnem nějaká církev (evangelisti myslím), takže to evidentně jde.

Tou větou, že uprchlíci jsou součást světa, jsi konečně vyslovil to, co já napsat nemohu (nedokážu psát o uprchlících, islámu - mám asi blok :/ ). Vystihnul jsi to naprosto přesně. Jde o přirozený pohyb lidí - migrace -, který je nám znám už od nepaměti.

Takové články číst na blogu častěji by bylo skvělé -> nominace do TT

11 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 19. července 2015 v 14:35

[8]: Tyto výkřiky do tmy už začínají poněkud ztrácet význam. Bez argumentů, bez faktů, ale stejně to takhle napíšem, protože je to tak jednoduché, že? No, já jsem v článku svůj pocit popsal. Takže ještě jednou. USA i Rusko jsou v podstatě na stejné úrovni, jenom teď jedné straně (takže propagandě) vyhovuje očerňovat druhou stranu. Já si myslím, že bychom měli být nezávislá země a myslím, že bychom na to i měli. Nicméně, v současné situaci se mi Rusko jeví v daleko lepším světle než USA. Je to i tím, že jsme Slovani, pro Germány a západ jsme byli vždy jenom země pro udržení ekonomiky či pár let míru. Toť můj pohled, ve kterém se snažím o opravdu nezávislé pojetí. Stejně tak se dívám i na historii, a proto se nebojím vyjádřit svůj názor na politiku i zahraniční záležitosti. Takže jen na závěr, zkus se trochu víc zamyslet, hodně číst, zajímat se o historii, nepoužívat jen mainstreamová media a bednu a informace si především hledat a porovnávat.

[10]: Pravda, pravda. Sto lidí, sto názorů.
To je právě to smutné, že církev, která hlásí něco o skromnosti a lásce, ti pomůže jenom, když jsi tzv. ´´jejich.´´ Já mluvil především o katolické církvi, stačí se podívat i do středověku, atd. A i když je nyní papežem člověk, který se mi zdá, že je to jeden z mála, kteří to myslí upřímně (jak velký rozdíl oproti emeritnímu papeži), zbytek církve je stále zkostnatělá organizace se svými prohřešky a skandály. A dokud nerehabilitujou Jana Husa je pro mě katolická církev organizací, která si stojí za vraždou člověka s opravdovými zásadami. Ano, o té Bystřici jsem slyšel. Ovšem to je jen taková kapka mezi tím vším. Východní filozie jsou velmi zajímavé. Buddhismus má taky výborné myšlenky a jak jsem psal, jde v nich především o to, najít to lepší v nás, než se klanět nečemu, co ti předloží nějaká organizace.
Samozřejmě, je to známo odnepaměti. Ovšem je také důležité, jak se na to člověk dívá. Je směšné, když někdo srovnává tuto situaci s Praotcem Čechem, apod.
Děkuju mnohokrát. Velmi jsi mě potěšila. :)

12 Aliwien Aliwien | E-mail | Web | 19. července 2015 v 16:38

Skvělý článek,  který rozhodně patří do výběru.

13 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 19. července 2015 v 17:18

[12]: Děkuju, děkuju. Hřeje to u srdíčka. :)

14 Van Vendy Van Vendy | Web | 20. července 2015 v 0:13

Dobrá úvaha, dobře srovnané, má to hlavu i patu. Včetně malé nenápadné otázky - kdo z toho všeho profituje? Protože nic se neděje jen tak, někdo tomu dává zelenou a nechce se mi věřit, že by nebyla možnost kupříkladu slavný IS srovnat se zemí (nebo spíš, jeho stoupence).
Netvrdím, že jsem úplně proti všem uprchlíkům, možná se mezi nimi najde pár lidí, kteří by se dokázali začlenit, ale pustit sem všechny, znamená koledovat si o malér, který už nepůjde napravit.

15 sabča sabča | Web | 20. července 2015 v 9:09

výbornej blog, zvu tě na svůj

16 Egoped Egoped | E-mail | Web | 20. července 2015 v 12:33

"Nicméně, v současné situaci se mi Rusko jeví v daleko lepším světle než USA. Je to i tím, že jsme Slovani, pro Germány a západ jsme byli vždy jenom země pro udržení ekonomiky či pár let míru. Toť můj pohled, ve kterém se snažím o opravdu nezávislé pojetí. " - Snazíš se o opravdu nezávislé pojetí a ve větě před tím použeš konstrukci o Slovanech a že jsme pro Germány a západ byli vždy jen země pro udržení ekonomiky či pár let míru? To mi hlava nebere, kde je v tom ta nezávislost, když poukazuješ na etnicitu.

17 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 20. července 2015 v 14:21

[14]: Děkuju, to mě těší. :)
No, já si myslím, že by to šlo určitě. Východ se západem se zastrašují s tanky, letadly, speciálními technologiemi, desetitisíce či statisíce vojáků v pohotovosti a tady se nedokázalo podchytit doslova pár tisícovek šílenců se samopalem a protitankovou zbraní? A to se člověk dostává k další otázce. Od jaké země ty zbraně dostala? Kdo vyváží svoji ´´demokracii´´ všude po světě? Nejdřív je to ´´umírněná´´ opozice a kam se to zvrhne? Zvláštní je, že např. v Sýrii je z Asada dělána zrůda a ´´hodné´´ rebely vede fronta An-Nusra, která vznikla jako jedna z vojenských odnoží IS (který má počátky už někdy na začátku milénia).
Přesně o to jsem se snažil v tom článku. Mně nevadí nikdo na základě toho, že je bílý, černý, nebo třeba žlutý. Jde o to, jak se dokáže chovat v naší společnosti. A to zřejmě moc lidí nezvládne - stačí se podívat na útržkovité zprávy z Itálie, Řecka či Calais. Tak si teda slušnost nepředstavuju. Já jsem hodně sociálně zaměřený a levice je mi bližší než pravice, ale tohle tedy ne. Dokud nebudou u nás, naši lidé žít důstojně, nevidím důvod vynakládání našich daní na uprchlíky, kteří jdou za sociálním systémem. Samozřejmě kdyby byli všichni pracovití a nedělali bordel, bylo by to něco jiného. A ať si každý říká, co chce, takových lidí je minimum.

[15]: Děkuju. Že by reklama? :D Ne, někdy zaskočím. :)

[16]: Ano, snažím a mám pro to i argumenty. Na žádnou etnicitu nepoukazuju. To je jen další z ´´argumentů´´ typu nenávist, sobeckost, zloba, atd. Protože se nezávisle dívám i do historie, sleduju chování západu i východu (i třeba od středověku) a vytvářím si názor. Pokud se o historii opravdu člověk zajímá, k takovému zjištění prostě dojde. To jsou fakta. A pro upřesnění, východ není o moc lepší, ale při porovnání se pro něco rozhodnout musíš. Také jsem použil v ´´současné situaci,´´ jen tak mimochodem. I v dnešním pohledu na ten nejzřejmější ukazatel - armádu a její pohyb - to vidím stejně. USA má vojenské základny po celém světě, Rusko je má ve 2 zemích a to ještě na žádost daného státu. Tímto netvrdím, že je Rusko v něčem lepší, ale je otázka priorit, jak se na to podíváš a jestli ti opravdu stačí propaganda, i třeba ve veřejnoprávní televizi. Tož tak. To, že máš jméno vytvořené na základě slova ´´encyklopedie,´´ neznamená, že máš vždy pravdu a neprůstřelné argumenty. ;)

18 Egoped Egoped | E-mail | Web | 20. července 2015 v 15:30

[17]: Asi máme oba jiný pohled na to, co je to nezávislý. A podle všeho i na další věci. Nevadí.

PS: Nick je vytvořený na základě slov "ego" a "pedie". To rozhodně souhlasím, že ne vždy mám pravdu a neprůstřelné argumenty. Ale často ano! :) Hezký den přeju.

19 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 20. července 2015 v 15:57

[18]: To je základní princip demokracie. Já mám svědomí čisté. ;)
Och, omlouvám se. Zapomněl jsem, že někdo bere slovíčkaření jako koníček. Jenom je smutné, že mnoha lidem dnes pokora zní jako sprosté slovo. :)
S uctivým pozdravem
Alexander1918

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama