My

8. února 2016 v 11:00 | Alexander1918 |  O myšlence
Ano, my.

A nemyslím tím dílo J.I. Zamjatina.

Je to věc, nad kterou je velice dobré se zamyslet. V posledních dnech jsem nad tímhle přemýšlel docela dost a tenhle článek můžete brát třeba tak, že tu prostě vypíšu pár dalších, leccos možná osvětlujích vět.

Tož jsem dostal nabídku na rozhovor, kterou jsem s radostí přijal, pečlivě se na něj pokusil odpovědět a pak už jen sledoval reakce. Předně bych chtěl poděkovat za všechna hezká slova, všechny pochvaly, uznání a nevím, co ještě. Opravdu si takových reakcí velice vážím a jsou pro mě impulsem a novou energií do dalších článků a další práce. Samozřejmě děkuju i za nesouhlasné komentáře, protože mi udělal radost fakt, že se můžeme slušně bavit i z naprosto opačných názorových pólů. A určitě děkuju i za ty nesouhlasné komentáře, které ze mě měly udělat ubožáka, hlupáka, nebo snad dokonce obsahovaly takové věci, že jsem se i já sám divil, že mé výroky jdou takto překroutit a uzpůsobit.


Děkuju i za ně. A jsem za ně rád. Není totiž lepšího vyznamenání. Když si někdo dá takovou práci, jen aby mi mohl "vracet úder," byť občas demagogicky a překrouceně, je to pro mě uznání. Znamená to totiž, že to, co dělám, dělám dobře. A to je důležité. A pokud má člověk takový vliv, že jen a pouze kvůli němu a jeho názoru cérka napíše celý článek. Vlastně všehovšudy 3 články. Ještě jeden od té nevychované lhářky, co se vydávala za toho uprchlíka a pak jeden od jejího vykutáleného kamaráda. No... Co chtít více? Su "slavný." A já se nemám za co stydět. Vždyť jsem si to vybojoval svou pílí a umem. Vždy jsem své argumenty podkládal fakty a vždy jsem jednal pokorně, byť bych mohl říct, že mě spousta věcí nezajímá a mohl bych na určité věci arogantně odsekávat. To ovšem nemám v povaze, a proto se k takovým věcem nesnižuju.

Jestli z toho zmiňovaného článku cítím trochu závist? Asi ano, ale upřímně je mi to aj docela fuk. Za mnou stojí nějaké výsledky a nemám žádný důvod, proč bych se měl řídit názorem někoho jiného. V rozhovoru, ale i ve všech ostatních případech, své argumenty a názory podávám tak, abych nabídl alternativu. Ne tak, abych někoho do krve přesvědčoval. Kde ona, případně někteří další, berou právo mi mluvit do mého rozhodnutí a říkat o mně, že bych mohl se svým životem naložit lépe? Vlastní nějaký patent na rozum nebo jsou snad neomylní? Problém je ten, že každý vidí to, co chce vidět. Já zástávám své vlastní názory, tož proč jsem byl pořád vláčen nějakými útoky, které se mnou vůbec nesouvisí, které obsahují věci, jenž patří do úplně jiné roviny diskuze a jsou překrucovány tak, abych se nemohl bránit? Útočím takhle já? Ne. Nedělám to, protože opravdu demokracii zastávám. Když ale vidím, jak je to s tou "tolerancí" některých jedinců (v tomto případě tolerance levicového názoru), tak to tu demokracii budeme budovat ještě hodně dlouho.

Docela mě mrzí, že se v komentáři objevilo např. toto: "Horší je, že takových Alexanderů je více." Ale co já s tím nadělám? Na to můžu tak leda říct - přečtěte si raději ještě jednou ten rozhovor a možná pochopíte. Nikdy jsem nic špatného neudělal, nikdy jsem nikomu neublížil, nikdy jsem nepodváděl a nic jsem neukradl, tak proč říkáte, že "je takových Alexanderů více?" Žádný důvod k tomu nemáte, tak neurážejte.

Ale já se tady klidně ještě jednou svěřím a představím se ještě jednou.


Nuže, "demokraticky" jsem byl představen jako "šklebící se slávka nevalné kvality" z hrozivě temných zákoutí "kalné blogosféry."

Do "komunistické strany" jsem vstoupil ve svých 19 letech. Po maturitě. Pro některé rýpaly dodám, že to bylo čistě mé rozhodnutí, nikdy dříve nikdo ve "straně" nebyl. Vlastně s jednou výjimkou, která ale na protest proti okupaci v roce 1968 okamžitě vystoupila. Taky bych mohl být ukřivděný, taky bych si mohl stěžovat, jak jsme měli ztížený život, ale nedělám to. Proč? Přenesl jsem se přes to a věřím ve vyšší ideály. Ty, které skutečně mohou společnost pozvednout. Nebudu nikoho nenávidět jen kvůli tomu, že se mě něco v minulosti osobně dotklo. Věci se mění. A i lidé se mění.

Proč jsem "levičák" a v současné době vstoupil do strany, do které si každý může kopnout?

Protože chodím ven. A mluvím s lidma. A je smutné slyšet rozhovory, ve kterých si lidé ve středním věku zoufají nad tím, že si připadají jako někdo, koho už nikdo nepotřebuje. Někdo, koho personalisti vyhodí od pohovoru, "protože je moc starý." Pocit, kdy si člověk připadá, že ho systém vyždíme a potom ho vyplivne. Staří lidé, kteří otevřeně řeknou, že "už k ničemu nejsou." Kdo není dost "šikovný," "schopný," tak má smůlu a žij si, jak chceš. Je mi smutno, když vidím tyto lidi a oni vědí, že už ani nemůžou a stejně se budou muset dalších 20 let protloukat kapitalistickou džunglí, kde se hledí jen na finance a osobní prospěch.

Nikdy nezapomenu na svého předka, který byl mimo jiné vyslán pomáhat na Podkarpatskou Rus "zvyšovat životní úroveň." Při jednom z mnoha rozhovorů o minulosti, mi řekl, že vlastně ani nevíme, co jsme měli/máme. Že máme, co jíst. Že máme domov a práci. A nedokážeme si ani představit, jako to bylo. Dříve. A jinde.

Nelíbí se mi, jak mizí pokora a morálka. Jak se omlouvají lži a podvody.

Nelíbí se mi, že do popředí je vtlačováno a jako vrchol všeho předkládáno jen obří JÁ, ale MY se nějak vytrácí a vypařuje...

A nebudu volit ani podporovat žádnou stranu, která za těch 20 let vyplenila tuhle zemi, jako nikdy předtím. A nyní se to bude svádět na komunisty? A z čeho se teda těch 20 let kradlo? Z čeho?

Nebudu volit žádná nová loga, která se před volbami vždy objeví. Nebudu volit ani žádná jednoduchá řešení, která nabízejí extremisté.Chci alespoň naději. Aspoň trochu té naděje, abych měl v co věřit a budoucnost našich dětí dostala nějaký smysl.O to víc člověka mrzí, když se na něj sesypou všichni ti "naháněči svobody, pravdy a spravedlnosti" a hážou na člověka věci, které vůbec nejsou pravda, se kterýma nemůže nic dělat, a které se najednou hodí jako prostředek k útoku. Když se najednou začnou vytahovat polopravdy, překroucená tvrzení a všechno to, co se mnou, ani současnou stranou, nesouvisí. Kdybychom jednali takhle, tak můžeme rovnou vzít klacky a kamení a vrátit se do jeskyně.

Pokud je opravdu někdo kvůli jednomu slůvku v názvu strany veden takovou nenávistí, je mi ho vlastně líto. Proč bych ho odsuzoval. Nemám potřebu být stejný. Já dokážu nastavit druhou tvář. O tom se hovoří i v Bibli. A vlastně teď ani nevím, jestli to není největší paradox. Já jako "hrozný komunista" to dokážu. Ti, kteří se vyprofilovali jako ti největší "bojovníci za svobodu" toho schopní nejsou.


Já se v rozhovoru otevřel před celou komunitou. Svědomitě a otevřeně jsem v současné době a v mé situaci odpověděl na mnohdy osobní otázky. Stejně jako tady v tomto článku. Kolik z těch, kteří mě uráželi a nakonec to zase demagogicky otočili, že jsem někoho "osočoval" já, by tohle udělalo? Odpovědí jsem si docela jistý.Takže proč jsem komunistou?


Protože věřím v to, že se společnost může změnit.

Protože studuju historii a dokážu se zamyslet.

A také studuju biologii... A pochopil jsem jednu věc.

Darwinova teorie opravdu platí.

V kapitalismu opravdu přežijou jen ti "nejschopnější."Asi nikdy nezapomenu na tu chvíli, kdy jsem stál venku po takovém prvním "politickém jednání." Tehdy za mnou přišel jeden pán, vzal mě kolem ramen a řekl...

"Vy, mladý muži, to s Vašimi zásadami a postoji budete mít v životě velice těžké."

To je pro mě věc, kvůli které tohle dělám. To vědomí, že člověk ví, že se alespoň snaží. Alespoň trochu toho dobra se snaží udělat, byť musí počítat i s tím, že ho jiní mohou odsoudit.Život přínaší mnohé a je zábavný.

Ne, že ne.


Váš

Alexander1918

7.2.2016
 


Komentáře

1 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 8. února 2016 v 17:07

Jakékoliv učení a jakákoliv víra, všechno to jsou vlastně jen slova a je vždy na člověku jak si je vyloží a co si pod tím představí...
Když řekneš "nebe", někdo myslí oblohu, jiný ráj, další si představí modrou, někdo červánky a další zase mraky...
A stejné to je i v politice.
Myšlenka je dobrá.
Co si budem povídat, původní myšlenka je vždycky dobrá...
Proto já jsem nevolič :-) Nepřikláním se k žádné straně, neboť myšlenka může být sebelepší, ale vládní činitel může mít naprosto jinou představu.
A všechno to je o lidech.
Děsně Ti fandím, protože Tvoje představa se mi líbí.
Jo, s realizací už to bude horší.
Bude to horší právě v tom "já/my".
Bude to horší kvůli představě...
Ale já se utěšuju tím, že jsou ještě u nás lidé, kteří mají představu jasnou a čistou a třeba možná jednou k tomu dojdou i další. Možná ne za mýho života, ale jednou...

Jo a ještě jednou díky za reklamu :-) Moc si toho vážím :-)

2 mojeverse mojeverse | E-mail | Web | 8. února 2016 v 18:34

Poněkud delší komentář<

Dříve se cenily zkušenosti, dnes bohužel mládí…. Jenže ne nadarmo vždy mistr byl ten starší. Dneska máme haldu manažerů, co jim sotva uschnul diplom ze soukromky, kteří se cítí být pány světa.  Ve všech reklamách se na nás šklebí mladí lidi, všude hledají mladé a flexibilní s nadšením pro práci za 10 000.  Pamatuji si jednu poučku – pokud se chování i když nesprávné přenese na většinu a je tolerováno, stane se s něj norma a je jedno nakolik morální nebo nemorální je. Stačí, aby tak většina činila a bylo to respektováno.  Stali jsme se egoisty a každý se zavřeli do svého světa, abychom ty jiné světy neviděli. Snažíme se tvrdit, že lidi kolem sebe vlastně nepotřebujeme.
Všichni se snažíme věřit v budoucnost, ale všechny strany zatím předkládají jen prázdné, krásně pomalované obaly. Přidáme administrativním pracovníkům, zvýšíme průměrnou mzdu. Kolik lidí v ČR má průměrnou mzdu??   Přes veškerá opatření státní dluh roste…. Nemáme peníze pro důchodce, ale pošleme miliardy jen tak někam do Syrie, do Lybie… V rámci solidarity. Solidarity by ale měla začít v naší komunitě. Velmi se omlouvám za svůj názor – ale skutečně se máme v naší republice tak dobře, abychom mohli dotovat něco dalšího? Není to o humanismu, kterým všichni tak vyřvávají, ale o pudu sebezáchovy.

A pak tu máme všechny ty, jak jsi je nazval ti "naháněči svobody, pravdy a spravedlnosti", kteří nikdy se neživili poctivě. Sedí v neziskových a kritizují stát, jak se mají chudáci imigranti, chudáci muslimové, chudáci Romové, chudáci cikáni, chudáci gayové, chudáci… doplň, co chceš… špatně. Pak žalují stát, který je dotuje.  Jen ne pro českou rodinu. Ale dost fňukání nad českou politikou – všichni slibují jak  to změní, ale v principu je pravda jiná.

Nikdo nechce měnit systém, který je drží u koryt. Mladá generace nic nezmění, protože pokud se tam dostane, je „zkažena“ a boj se systém je jako boj Davida a Goliáše.

Člověk někdy věci nemůže změnit, ale pokud nebojuje a strčí hlavu do písku, vyhlásil kapitulaci dříve, než prohlédl bitevní pole a zkusil to. Občas nám doházejí síly, ale jestli se něco má změnit, musíme na tom pracovat.

3 Čerf Čerf | E-mail | Web | 8. února 2016 v 20:07

Zajímavé částečně osobní a částečně stranické promo. Říkám si, jestli bych tedy na oplátku neměl napsat článek na téma, proč komunistou nejsem a nikdy nebudu. Ale myslím, že to o mně moji čtenáři vědí, se svými názory se dlouhodobě netajím, tak budu radši psát a hlavně dělat to, co mě baví a co mi dává větší smysl než politický marketing :-).

4 Chloe Chloe | Web | 8. února 2016 v 21:23

Egoista :-D

5 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 8. února 2016 v 21:56

[3]:
Nemusíš to psát, stačí dát odkaz na Karla Čapka http://www.pritomnost.cz/cz/spolecnost/394-proc-nejsem-komunistou
Kdysi to bylo na indexu.

6 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 8. února 2016 v 22:16

[1]: Děkuju za takový moudrý komentář. Vážím si toho, opravdu. :-)

Mně na tomhle vadí jedna věc. Já nikdy nikomu nic neudělal a nikoho jsem násilím nepřesvědčoval. Proč já jsem najednou jako "komunista" ten špatný? Vždyť nic špatného neobhajuju, tož proč?

Nejvtipnější mi na tom ale stejně přijde jedna věc. Ta, co třeba napsala ten článek, by podle toho, jak to napsala by za jiné situace byla ta největší soudružka, případně ti ostatní by byli ti nejvíce "kovaní." :-D  :-D  

Co už nadělám. Snad se tomu jenom smát. Ohání se láskou, ale sami dští nenávist. Klasika. :-D  :-D

[2]: Annie, děkuju za takový komentář. :-) Já s tebou naprosto souhlasím a vlastně tě i obdivuju. Ty dokážeš napsat věci opravdu tak, jak jsou a uděláš to i tady na mojem blogu, kde se ti to klidně může vymstít. :-D

Raději to aspoň zkusit a dělat to, v co člověk věří. I když mohou člověka odsoudit, pravda se jednou ukáže. A my nebudeme ti, kteří se budou muset stydět. :-)

[3]: Jaké stranické promo? Já tento článek napsal proto, že jsem chtěl osvětlit některé věci týkající se rozhovoru. Nepotřebuju tady dělat žádný "marketing," kdybych to opravdu chtěl dělat, tak jsou jiná místa, kde se to dá dělat. Upřímně ani nevím, proč byste musel něco takového psát. Toto je čistě moje věc a já se můžu obhajovat, jak chci. Jak jsem psal v článku, nikdy jsem nic špatného neudělal. Nemám se za co stydět. Moje svědomí je čisté. :-)

[4]: Jasně. :-D Že ty budeš Eileen, Šílený kokos nebo třeba Zelená Švestka? :-D

Víte, co se mi líbí nejvíce? :-D

Jak proti mně osobně nemáte žádné argumenty, protože se držím morálních zásad, tak raději útočíte přes nějaké "staré pořádky," snažíte se mě přirovnávat k nějakým "kádrům" nebo mezi mě dáváte rovnítko s nějakými oportunisty. Jenom proto, že se hlásím k jediné levici v České republice. :-D

Děkuju, opravdu děkuju za další energii. :-)

7 Čerf Čerf | E-mail | Web | 8. února 2016 v 23:58

[6]: Vztahovačnost mužům nesvědčí :-).

Nikdo přece neříká, že se máte za něco stydět, že se nemůžete obhajovat, jak chcete, nebo že nemáte čisté svědomí, či snad ano? Ať hledám, jak hledám, takové výtky tu nikde nevidím, takže vaše emotivní komentářová provolání se maličko míjejí účinkem. Mimochodem, co jiného, než politické promo, je kupříkladu pozoruhodná proklamace o "jediné levici v České republice"? :-)

8 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 9. února 2016 v 0:49

[7]: Já si nic nevztahuju. Opět se snažíte hledat něco, co není pravda :-D

Já pouze odpovídám na to, že jste napsal "osobní a stranické promo."

Z komentářů u rozhovoru bych mohl vybrat mnoho ukázek. Jestli chcete jednu odsud, můžete se podívat i do článku.

Jak jinak, než jako urážku si mám přebrat komentář od pána z komentáře č.5, který u článku té cérky napsal: "Horší je, že takových Alexanderů je více."

To Vám nepřijde jako urážka? Nepřijde Vám to v kontextu toho článku jako srovnávání s nějakými "starými kádry," nebo snad dokonce nějakými "oportunisty?" Jestli ne, tak rovnou můžeme tuhle diskuzi ukončit, protože kde není vůle, není ani místo pro takovou diskuzi.

Dodávám, že "proklamace o jediné levici V České republice" není politická agitace, ale pouze konstatování faktu. :-)

9 Čerf Čerf | E-mail | Web | 9. února 2016 v 7:26

[8]: Nečetl jsem žádný "článek té cérky", tak můžu zareagovat pouze na onen citát samotný. Ano, máte pravdu, že mi vyjádření "Horší je, že takových Alexandrů je více" (stejně jako Čerfů, to je celkem jedno) nijak urážlivé nepřipadá. Vy máte právo hlásat celkem jakýkoli názor, ale měl byste na oplátku umět přijmout i skutečnost, že se to někomu (s argumenty nebo bez nich) nelíbí, jeho svoboda názoru je totiž úplně stejná, jako ta vaše. To je podobné, jako kdybych já za urážlivé požadoval, že mi dopředu říkáte, co si budete myslet o mé případné odpovědi ("jestli ne, tak rovnou můžeme tuhle diskusi ukončit"), což je třeba podle mne velmi šikovná a nekorektní manipulace, protože předem nálepkujete a tvrdíte, že na mé straně "není vůle". Však si myslete, co chcete, to je dočista vaše věc, no a když se mnou proto nebudete diskutovat, věřte, že můj svět se kvůli tomu nezboří :-).

10 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 9. února 2016 v 11:09

[9]: Tak v tom případě buď máme jiné morální vnímání nebo to jen jednoduše nechcete přiznat, protože jsem "komunista."

Co to tady zase píšete? Já jsem přece nikdy nikomu jeho svobodu názoru nebral. Nikdy. Tak si nevymýšlejte. Je totiž velký rozdíl mezi svobodou názoru a jeho tolerancí a tolerancí urážek. Tohle mě tedy opravdu zklamalo, myslel jsem, že Vy jste v rámci mezí opravdu jinde, než většina, ale tohle mi tedy nasadilo brouka do hlavy. ;-)

Především jsem vůbec neříkal, že znám Vaši odpověď. Já jen napsal to, jak by to vypadalo, kdyby taková odpověď přišla. Stejně tak bych mohl říct, že nyní nekorektně manipulujete Vy, včetně osobních náražek na to, že spolu nemusíme diskutovat. :-)

11 Čerf Čerf | E-mail | Web | 9. února 2016 v 11:57

[10]: Zeptal jste se mě, jestli mi uvedená formulace přijde jako urážka, a já jsem věcně odpověděl, že ne, protože bych to ani vůči sobě jako urážku nebral. Jestli vás to zklamalo, nic s tím nenadělám, ale přece vám - který tak milujete pravdu - nebudu lhát! :-) Mimochodem, o ukončení diskuse jste se zmínil jako první vy, tak jsem pouze uznal, že to je vaše samozřejmé právo a mně to vrásky nepřidělá. Co je na tom "nekorektně manipulativního"? ;-)

12 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 9. února 2016 v 17:37

[11]: Takže to jen prostě nechcete přiznat. Mně třeba takové urážky normální nepřijdou, někomu zase ano. Od toho je přece ta demokracie, otázkou zůstává, jestli je to tedy to pravé "ořechové." :-)

Jen si poslužte, vtípky na mou osobu s narážkou na vnímání pravdy jsou vlastně vyznamenáním. :-D

Tak třeba to, že o mně řeknete, že "vím, co si budete myslet." Přitom to byla jen obyčejná ukázka jedné možnosti. Vy zase píšete, že "nálepkuju" a také mi podsouváte, že s Vámi nechci diskutovat. ;-) :-D

13 Čerf Čerf | E-mail | Web | 9. února 2016 v 19:18

[12]: Nu, mně už se asi nepovede to, co jsem řekl, naformulovat srozumitelněji, a vy - jak vidím - stejně víte lépe než já, co si "ve skutečnosti" myslím :-). Pokračování této diskuse už by tedy nejspíš nebylo o obsahu, ale jen o formě, a domnívám se proto, že by bylo pro obě strany jen ztrátou času, který já raději věnuji vlastnímu článku a vy ho taky určitě dokážete využít efektivněji. Popravdě, trochu jsem v euforii nad povedeným rozhovorem přecenil vaši ochotu diskutovat striktně věcně, ale to není vaše chyba, ale chyba mého odhadu.

Ano, věřil jsem, že vás zmíněný ironický "vtípek" (který ovšem vždy musí mít reálný základ, jinak nefunguje) neurazí, ale třeba dokonce potěší, tak jsem rád, že ho vnímáte jako vyznamenání :-). Každopádně vám přeji vše dobré a krásné předjarní dny.

14 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 10. února 2016 v 11:28

[13]: Nepodsouvejte mi, prosím, věci takového typu, že "vím, co si myslíte." To jsem přece nikde a nikdy neřekl. ;-)

Tak já vždy volím rozumnou a věcnou diskuzi. Často je ale vidět, že oponent se od takové formy sám odvrací. Myslíte si potom, že jsem takový naiva, abych se nebránil proti těm lžím v rozhovoru nebo již zmiňovaným urážkám? V takovém případě se totiž už bavíme o něčem úplně jiném, než o tom, o čem jsme začli. ;-) :-D  

Také Vám přeju příjemné další dny. :-)

15 Alka-fejetony Alka-fejetony | E-mail | 10. února 2016 v 11:47

Tak jsem změnila přístup - nečetla jsem žádný komentář.
A Vám, Alexandře1981, přeji silné nervy. Ne k diskuzi s oponenty, ale k tomu, přejít výpady urážečů.
Mějte se fajn.

16 Alka-fejetony Alka-fejetony | 10. února 2016 v 11:47

[15]: Sorry, přehodily se mi číslice.

17 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 10. února 2016 v 14:40

[15]: Děkuju za podporu. Vážím si toho. :-)

18 Egoped Egoped | E-mail | Web | 11. února 2016 v 11:36

[2]: Dovolím si trochu oponovat.

1)) Zkušenosti se přeci cení stále. Nebo lépe řečeno schopnosti, kam spadají i zkušenosti. Ještě jsem neviděl pracovní nabídku, kde by zaměstnavatel upřednostňoval (nebo dokonce vyžadoval) mladý věk před zkušeností (praxí) nebo teoretickou znalostí. Jo, existuje horší uplatnění na trhu práce pro ty starší (řekněme 50+), kteří bohužel jednak nejsou tak flexibilní jako mladí a druhak jsou bohužel někdy diskriminováni vyloženě kvůli věku. Těm je potřeba pomoct jejich postavení zlepšovat (stejně jako dalším znevýhodněným skupinám). Což mimochodem dělají i ty neziskovky, na které se snáší tolik opovržení (i od tebe) a jsou paušálně brány jako žába na prameni daňových poplatníků.

2a) Klesá nezaměstnanost, ekonomika jde nahoru, zvyšují se platy (v soukromé, tak státní sféře), a i tak je to pořád špatně.

Nevím o žádných miliardách, které bychom posílali do Libye (tam vůbec nevím, že bychom něco na naše poměry výraznějšího posílali) nebo do Sýrie jako akt solidarty. Vím o 160 milionech korun, které ČR přislíbilo na dárcovské konferenci "Podpora Sýrie a regionu". Celková suma všech zúčastněných stran byla 160 miliard. Takže jedno promile jde od nás.

A pak 550 milionu korun pro Turecko, kterému EU slíbila pomoc v celkové výši 81 miliard. To odpovídá cca 0,7%.

Je nutné si taky pochopitelně uvědomit, že to nemají být peníze jenom tak vyhozené z okna, ale mají sloužit jako určitá investice - prevence problémů, které by dorazily k nám (do EU), když situace v Sýrii/Turecku nebude lepší. O účinnosti takových kroků je možné samozřejmě polemizovat, ale chtěl jsem vypíchnout jeich zamýšlený smysl.

2b)Za to vím o miliardách pro důchodce (na které, jak píšeš, peníze nejsou). Tenhle rok si každý důchodce přilepší o jednorázových 1200 Kč. Poněvadž to letos vyšlo díky valorizacím jen o 40 Kč měsíčně víc a současný zákon říká, že to jinak nejde, tak vláda schválila ten jednorázový příspšvek, aby to důchodcům aspoň nějak kompenzovala. A kolik vyjde takové jedno přilepšení 1200 pro každého důchodce státní pokladnu? 3,5 miliardy.

Správně, ta na první pohled "směšná" částka, ze které nikdo nemůže skákat radostí, v přepočtu 100 korun na měsíc stojí tři a půl miliardy korun. Kež by si lidé uvědomili, o jakých relacích se tu bavíme, když se řeší výška důchodů a porovnáná s tím či oním, na co peníze jsou a na co potřebnějšího nejsou. Neznám nikoho, kdo by nechtěl důchodcům přidat peníze. A politiky už vůbec ne - 3 miliony voličů jsou přece sen! Musí ale být z čeho brát.

3) Na závěr ještě krátká poznámka - "Přes veškerá opatření státní dluh roste…" - že je rozpočet deficitní ještě nemusí znamenat, že je to blbě. Opět příliš obecné postesknutí.

19 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 11. února 2016 v 12:55

[18]: Ten první odstavec nechápu. Nejdřív jsi položil jeden argument, který jsi v další větě popřel a vyjádřil souhlas s tezí ve článku.

Jestli existuje nějaká neziskovka zaměřená na tuto skupinu, budu jen mile překvapen. Zatím jsem ale o žádné takové neslyšel a o "žábech na prameni" mám také jistý názor. Vzhledem k tomu, že na chod těchto organizací, které mi neustále říkají, jaký jsem hnusný, že jsem takový sobec, jaký jsem hnusný a netolerantní, jak jezdím pořád autem, ..., jdou desítky milionů korun, ale opravdové výsledky např. u této skupiny obyvatel, tzn. přímo těch, kteří jsou částí našeho národu, absolutně nevidím, není zde ani mnoho argumentů, jak neziskovky hájit.

Ono co se týká procentuálního vyjádření toho, kolik přispějeme my, tak je také důležité se dívat na to, jakou ekonomickou sílu a postavení máme my, teprve potom můžeme hovořit o tom, zda jsme dali moc nebo málo. Já osobně si myslím, že je tedy lepší přispět finančně, než si hrát na "spasitele" a chovat se po vzoru Německa nebo Rakouska a bezhlavě uprchlíky přijímat. Výsledky ostatně už Rakušané vidí a taky se podle toho zařizují. Další věc je ta, že např. ta částka, kterou poskytneme Turecku, je akorát promrhaná halda peněz. To už je ale diskuze na jiné téma a souhlasím s tebou, že o tom bychom mohli dlouze polemizovat. ;-) :-D

Máš pravdu, že se lehce řekne "přidávat," ale není mnoho lidí, kteří si také uvědomí ty částky, ve kterých se pohybujeme. Ty jsi tady v podstatě vyjádřil současnou situaci a pokud se věci nezačnou měnit, takhle to taky zůstane. Ono pokud se chceme bavit o opravdové pomoci, musíme se dívat do budoucnosti a tam hledat řešení, které by fungovalo. Proto jsem zástance toho, že se stát nikdy neměl zbavovat velkých, strategických, státních podniků, díky kterým by se samozřejmě našly další peníze, třeba tady na tento problém.

A my si musíme uvědomit, že tohle je opravdu náš problém. Toto jsou naši lidé. Dooufám, že pochopíš, jak to nyní myslím, ale ono je třeba si uvědomit fakt, že ačkoliv my se nyní musíme potýkat s tou upchlickou krizí a nějak se ji tedy pokoušíme řešit, tak to není můj, ani tvůj problém. Ani nikoho dalšího odtud. On je to problém především toho, kdo toto zavinil a není tak těžké najít viníka. A také by se na to mělo důsledně poukázat.

K té poslední větě. Ono je možná příliš obecné postesknutí, nicméně opět se zopakuju, že je třeba myslet na budoucnost. Tím, že nyní budeme hospodařit s deficitním rozpočtem tento problém akorát přesouváme na další generace. To, že je v současné chvíli pro nás výhodné, že máme takový poměr státního dluhu k HDP, ještě neznamená, že to bude trvat věčně. Ono by se totiž do budoucna daleko více vyplatilo, pokud bychom se naopak snažili státní dluh co nejvíce zmenšit, přineslo by to mnohé. Žít na dluh se přece nedá i v osobním životě. :-D

20 Egoped Egoped | E-mail | Web | 11. února 2016 v 15:24

[19]: Upřesním tedy ten první odstavec. Teze (jestli se to tak dá nazvat, když šlo dohromady jen o pár slov) v komentáři [2]: byla "Dříve se cenily zkušenosti, dnes mládí". Což chápu tak, že je důležitější mládí než zkušenost - a tomu oponuji. Zkušenosti se cení stále. Věk přichází na řadu k posouzení až tehdy, když se vybirá mezi stejně kvalitními/schopnými uchazeči. Tehdy dochází k té diskriminaci, ale ne přednostně kvůli tomu, kdo je starší.
Mmch podle statistik OECD z Q3/2015 byla nezaměstnost věkové kategorie 55-64 u nás 4,2% - tedy o pár desetin méně než celková nezaměstnanost.

Že se neví o existenci neziskovek, které se tomuto věnují (a taky dalším věcem, které pomáhají běžnému českému člověku), je smutné, ale nic to nemění na tom, že existují. Stačí použít Google. Nevím, kdo ti jak říká, že jsi sobec a hnusný netolerantní. Možná to chce jen nebrat si to tak osobně :)

"ačkoliv my se nyní musíme potýkat s tou upchlickou krizí a nějak se ji tedy pokoušíme řešit, tak to není můj, ani tvůj problém." - bohužel to náš problém je bez ohledu na to, kdo ho zavinil. Protože se sám od sebe zvnějšku nenapraví, tak ho musíme řešit též. Ale teď je to spíš hra se slovem "problém". Vím, jak jsi to myslel.

Správně, je třeba myslet na budoucnost - souhlasím. Tím, že se rozpočet vyrovná příliš/ukvapeně brzo, tak tento problém taky akorát přesuneme na další generace. Protože sice budou svítit hezká zelená plusová čísla na papíře, ale za x let se může dostavit ten problém, protože bychom teď třeba uškrtili investice, které by nám za těch x let přinesli peníze. Proto se mi nelíbí to paušální "je deficitní rozpočet = je to špatně".
Na jednu stranu by lidé chtějí pozitivní bilanci a zároveň mít možnost mít stejné (ne-li vyšší) výdaje. Což pochopitelně nejde, pokud není sakra velký ekonomický růst. "Žít na dluh v osobních životě se nedá", ale stejně tak lidí žijí. Někteří protože jsou hloupí/finančně negramotní, někteří, protože musí.

Řečnická na závěr: Pokud by byl dluh vždy špatný, na co by pak existovaly a byly užitečné banky a podobné instituce?

21 i r i s i r i s | Web | 12. února 2016 v 13:28

Já mám podobné názory jako ty. Ale zatím jsem asi moc mladá na to, abych se za ně někde prala a hádala (to je ten důvod, proč se snažím politickým řečem se na veřejnosti vyhýbat; třeba se to změní, až budu dospělá). Ani tady v komentářích se nechci s nikým hádat. Jenom chci napsat, že rozumím tomu, co chceš říct a za jaké ideály se stavíš. Jsem tolerantní ke všem názorům, když jsou dobře obhájené. :) Hodně štěstí.

22 Rock-Lee13 Rock-Lee13 | Web | 13. února 2016 v 14:17

Komunismus = hnus

Jinak článek je dobře napsaný a dobře se čte. Je též přehledný, ale téma je špatně. Komunismus by měl být zničen.

23 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 13. února 2016 v 17:55

Ono koneckonců nezáleží na to, jestli je to levice či pravice. Zda je to ta či ona strana. Důležité je, jestli ta zmíněná skupina lidí je schopná opravdu udělat něco dobrého pro ostatní lidi. Ale každý člověk považuje za dobré či špatné úplně něco jiného...
Nicméně co se týče ČSSD či ostatních stran, tak po revoluci nic ohromujícího nepředvedly. Všichni se hádají a dělají ze všeho záměrný chaos. Čert aby se v té jejich politice vyznal. Místo aby se ti poslanci semkli a řekli si: "Tak a teď zlepšíme podmínky na trhu práce." A skutečně se o něco pokusí.
Jenže tohle nefunguje. A když už náhodou něco vymyslí něco dobrého, ostatní strany rozdupou jeho snažení. Jestli tohle je ta demokracie, tak nevím  nevím.
A co ti v KSČM, co jsou ve sněmovně? Znáš aspoň někoho osobně? Myslíš, že kdyby dostali šanci, zlepšili by situaci u nás? Ptám se tě jako člověka, který přece jen v nějaké straně je a jistě se vyzná lépe než já.

24 Miloš Miloš | Web | 14. února 2016 v 18:39

Alexandře, k tomu názoru o KSČM jako "jediné levici" a "moderní levicové straně" bych řekl, že z poslanců se to týká asi jen Miloslava Ransdorfa (a ten bohužel zemřel) a Jiřího Dolejše. Zbývající jsou moderní asi tak jako Jakeš a Bilak.

25 Astaer Astaer | E-mail | Web | 28. února 2016 v 22:26

A když už studujete tu historii, zamýšlíte se také nad historií komunistické ideologie? Nemyslíte, že vaše ideály (snad alespoň některé) jsou ve skutečnosti jiné, než ty komunistické?
A co třeba něco o jednom ze zakladatelů, kterým byl Kissel Mordechai? ;-)
http://www.tedeum.cz/1_2012/marx_satan_0112.htm

26 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 29. února 2016 v 12:43

[20]: Ne, to není smutné. Ani to není chyba obyčejných lidí, že o jejich existenci neví. To je jen a pouze ukázka toho, že se většina prachů valí do všech těch "hate free organizací" a pro propagandisty z "Člověka v tísni."

A neziskové organizace jsou opravdu "žáby na prameni." A je k tomu jednoduchý důvod. Proč se peníze z našich daní davájí "neziskové organizaci," když by se o tyto sféry měl starat stát samotný. Není absolutně žádný důvod (tedy až na korupci), proč tyto věci nezajišťuje stát, ale organizace, u kterých je nejistá jejich názorová a politická orientovanost.

Ty teze nicméně neomlouvají ten raketový růst našeho dluhu a fakt, že se na dluh žít nedá. Do nekonečna se takhle řešit věci opravdu nedají. Mimochodem kdyby se nerozkradli státní podniky, tak se tady nemusíme bavit o tom, zda "je lepší být v zelených číslech, nebo zda je lepší ekonomický růst." To je ale na delší diskuzi.

Na řečnickou se pokusím položit odpověď.

Ano, to je možná pravda, ale předpokládá to jednu důležitou věc. A to tu, že "šéfem" každé banky by měl být stát, ne soukromá osoba/skupina.

[21]: Děkuju za hezká slova. :-)

[22]: Tak naštěstí o tom, "co je špatně  nebo dobře" nerozhoduješ jen ty. Na svůj osobní názor máš sice právo, ale možná bys mohl ubrat trochu té nenávisti. Škodí to zdraví. :-D  :-)

[23]: Ano, znám některé lidi, kteří se pohybují ve sféře, kde mohou něco měnit. Co se týče té změny... Tady je ten problém. V KSČM jsou pracovití lidé, kteří by chtěli pomáhat, problém je ten, že hodně stran se raději spojí dohromady a udělají slepenec, jen proto, aby se KSČM nemohla angažovat.

[24]: Tak asi nemáte dostatek informací. Nebo si to prostě jen nechcete přiznat. :-D Jestli mi dokážete jmenovat jinou opravdu levicovou stranu, budu velice překvapen. To, že KSČM je moderní levicová strana je také holý fakt. na stránkách, na sociálních sítích, i ve skutečnosti si to můžete ověřit. :-)

[25]: Abych ti odpověděl na otázku, ano, zamýšlím se. Ne všechny ideály musí být striktně "ideologické." Každý člověk je samostatně uvařující bytost, která umí používat svůj vlastní mozek, proto člověk nemusí uznávat všechna dogmata až do úplně nejmenšího detailu. Názorů je v KSČM celá řada a rozhodně nikdo nikomu nenakazuje, kdo a jak má myslet. Na to jsou v ČR experti v jiných stranách, paradoxem je, že oni samotní potom poukazujou na KSČM, která se přitom chová nejvíce demokraticky.

Nevím, proč tady používáš jména, která široké veřejnosti nejsou vůbec známá a rovnou nenapíšeš Marx. To je ovšem vedlejší. :-D

Abych na to nějak zareagoval... Já věřím faktům, které se dají dohledat. Takové "pojednaní" plné neověřitelných tvrzení, subjektivních dojmů, zvláštních teorií a rádoby fantastických objevů dokáže sesmolit každý gramotný člověk s trochou fantazie. ;-) :-D

27 Egoped Egoped | E-mail | Web | 29. února 2016 v 22:10

[26]: Obyčejní lidé ví jen o tom, co se stane přímo jim nebo jejim blízkým, nebo o tom, co slyší v mediich. A ty mi přijdeš stejný, co týče povědomí o neziskovkách.

Hate free. Vzhledem k událostem jsou uprchlíci v kurzu, tak je kolem tohoto tématu spousta keců, nenávisti a hoaxů, čemuž ten projekt má čelit a proto je taky o něm hodně slyšet. Stojí nás pár korun, ale hysterii vyvolává jako kdyby spolkl půlku státního rozpočtu. Obyčejný člověk to však má spojené se zbytečnou neziskovou - spíše tedy s projektem, který akorát stojí peníze a říká lidem, že jsou xenofobní a rasisti. Smutné.

Clovek v tísni je pro tebe propagandistický spolek, protože jeden (z jeho desítek, které dotuje stát) projektů je Jeden svět na školách, kde se pouští dětem filmy a pak se o nich debatuje. Dobrý no. Kdyby si aspoň obyčejný člověk pročetl jejich výroční zprávu, tak by pochopil, co všechno Člověk v tísni dělá, z jakých financí žije a třeba by pak lépe porozuměl tomu, jaký smysl mají neziskové organizace ve společnosti a proč nejsou součásti státu.

Nebo si třeba přečíst seznam dalších NNO a pochopit, že jsou mezi nimi i charity, nadace, nadační fondy, ústavy, atd. To ale obyčejný člověk neudělá a tak si myslí hloupě stále to samé.

Stát v roce 2014 nalil do všech NNO celkem 13,5 miliardy. Člověk v tísni z toho 145 mega. Takže z jakých zdrojů vycházíš ve výroku, že většina prachů se valí do "hate free organizací" a člověka v tísni? Když tak rad věříš faktům, které se dají dohledat :)

A na závěr dotaz, protože jsem tě asi nepochopil. Proč by soukromá osoba/skupina nemohla vést svoji banku?

28 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 1. března 2016 v 10:34

[27]: Ano, já jsem přesně ten člověk, který končí u prvního programu v televizi. Teď jsi na to kápnul. Uvědomuješ si, že úplně stejně bych teď mohl argumentovat já, že jsi zaslepený tím, co se řekne v médiích?  :-D

Můj názor je utvářen hlavně tím, že se snažím hledat cesty v tom smyslu, aby se někam posunul stát. Ať chceme nebo nechceme, prachy vládnou světu a já v tomhle směru vidím cestu, díky které se stejné služby dají uspokojit jednodušším, transparentnějším a hlavně levnějším způsobem. ;-)

Tak tedy dál. Já bych to tedy "pár korun" nenazval, ale budiž. Tu zmiňovanou "histerii" způsobuje především neschopná vláda, která není schopná zajistit bezpečí a jistotu, tzn. ta "histerie" plyne z neschopnosti vládnoucích činitelů a nefunkčnosti jakéhokoliv navrhovaného řešení. Mimomochodem to o těch "xenofobech" a "rasistech" je maximálně tak k smíchu, protože jinak si nedovedu vysvětlit toho půl milionu cizinců, kterým se nic neděje a spokojeně si tu žijí.

"Jeden svět na školách, kde se pouští dětem filmy a pak se o nich debatuje." - To je tak hezky kulantně řečeno, až bych jako člověk neznalý situace také nad tímto mávl rukou. Já toho byl ovšem svědkem, takže naštěstí můžu s klidným svědomím říct svůj názor. :-D Poukážu na tohle, i kdyby dělal "Člověk v tísni" 20 obyčejných projektů a 1 z nich je propagandistický, organizace stále zůstává propagandistickou. ;-) Já tedy svou nechuť k těmto neziskovkám doložím na tomhle případě.

1. Nevládní nezisková organizace - u té se tedy jaksi předpokládá, že by měla být apolitická, jelikož jako nezisková organizace dostává peníze od všech daňových poplatníků. Podívejme se ale na vyjádření státního úřadu.

„Festival Jeden svět je pořádán nevládní organizací, která má zřetelný, obecně známý názorový profil a nelze od ní žádat ani očekávat striktní nestrannost a nezaujatost,“

"nelze očekávat nestrannost a nezaujatost." - Myslím tedy, že mnoho daňových poplatníků není spokojeno s tím, že organizace poplatná jedné straně dostane téměř 150 míčů.

2. Proč se pan Pánek angažuje jen v oblastech, kde je to tzv. v rámci našich "kamarádů," ale ostatní lidi v částech světa, kde to není tak "in" nechává v "tísni?"

3. Organizace, která tuneluje státní dotace není moc důvěryhodná organizace.

Atd.

Když já o něčem píšu, informace zjištěné mám. A já nekritizuju všechny neziskové organizace, kritizuju jen ty, které jsou dle mého zbytečného. Upřímně si nedovedu představit, jak by na státní bázi fungovaly všechny ty sportovní svazy, atd., ale tady musíš brát v potaz také to, že tyto svazy mnoho lidí nebere jako typické NNO.

Proto jsem psal "většina peněz," protože jsem měl na mysli NNO zabývající se něčím řekněme ve sféře týkající se lidských vztahů a problémů. Mezi sportovní svaz a lidskoprávní organizaci se rovnítko dát nedá.

Myslím, že ani jeden z nás nemá důvod brát toho druhého za slovo, a tedy slova "hate free" (proto jsem nepsal "Hate free culture," ale pouze "hate free") a "Člověk v tísni" se berou jako taková "synekdocha," díky čemuž jsem mohl poukázat na všechny tyto podobné organizace. Myslel jsem, že to bude z mého vyjádření patrné, neboť myslet si, že si tak obří částku rozdělí 2 organizace, to je trochu postavené na hlavu.

Jak jsem již psal výše - Není absolutně žádný důvod (tedy až na korupci), proč tyto věci nezajišťuje stát, ale organizace, u kterých je nejistá jejich názorová a politická orientovanost.

Např. v České republice působí v oblasti integrace cizinců 41 (!) NNO. K čemu to je? Všechny jsou placené z našich daní. Kdyby se vše, co dělají všechny tyhle "organizace a charity" převedlo do kompetence státu, který by na toto vytvořil jednu národní instituci, která by měla své pobočky v jednotlivých místech republiky, vyřešilo by se mnoho problémů.

1. Neřešila by se nestrannost, protože by to byla organizace "nás všech."
2. Vytvořila by se pracovní místa ve státní správě.
3. Občan by přesně viděl, kam jdou jeho peníze a jak se s nimi nakládá.
4. Celková práce by byla efektivnější, protože by jednotlivé pobočky společně spolupracovaly a stát je za své hospodaření přímo zodpovědný svým občanům, tzn. opravdu by se mohlo pomáhat.

Pokud ovšem "soukromá" NNO dá 80 % dotace na své platy a ze zbytku se vyrobí letáčky nebo se udělá jedna, dvě osvětové akce... Pardon, ale to já nepovažuju za opravdu využité veřejné zdroje.

Soukromá osoba"skupina si banku klidně vést může. Já hovořím o tom, že jestli ovšem chceš mluvit o nějakých ideálních podmínkách, ve kterých je i "dluh prospěšný," pak se o bance v privátním sektoru nemůžeme bavit. Jde totiž o to, aby mezi obyčejným občanem a bankou, za kterou stojí zástup právníků a ekonomů, byla vytvořena pomyslná lávka, která bude napomáhat vyrovnávat a ovlivňovat tu propast mezi poptávkou a nabídkou. Stát musí zasahovat do řešení ekonomických problémů, bez toho se zdravý stát neobejde. ;-)

A příště by to bylo příjemnější bez všech těch narážek. :-)

29 Astaer Astaer | E-mail | Web | 4. března 2016 v 16:49

[26]: No tak efekt se nedostavil. Původní jméno snad dobře prozrazuje, odkud vítr fouká. Ale někoho to nechává zcela v klidu.
Bodejť byste se neoháněl demokracií - "Demokracie je cestou k socialismu." (Marx)
http://halonoviny.com/ - docela zajímavé čtení o KSČM...
http://www.dailymotion.com/video/x2mrfo7_marx-rasista-antisemita_news – ano, komunismus a nacismus jsou ze stejné dílny. Je opravdu nepochopitelné, jak se ještě dnes někdo může hlásit k utopistickým ideologiím, které nutně vedou k nejkrutější diktatuře, a ještě po názorné realizaci ve 20. stol. :-x

30 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 4. března 2016 v 17:28

[29]: "Původní jméno snad dobře prozrazuje, odkud vítr fouká. "

Mohu se zeptat v jaké sféře, nebo snad dimenzi, svůj život žijete? Někdo se zase jmenuje třeba "Vomáčka" a s dalším "Vomáčkou" nemusí mít společného ani zbla. Nemyslel jsem si, že tady budu muset pokládat protiargumenty na nějaké konspirační teorie, které si vymýšlí lidé, kterým nenávist zaslepila rozum. :-D

No jistě, je to tak, jak píšete. Socialismus nemůže fungovat bez demokracie, stejně jako demokracie bez socialismu. To je jednoduché. ;-)

Nevím, co Vám vadí na "Haló novinách." Je to prostě deník, který má svůj názorový profil a netají se tím. Což je tedy rozhodně lepší, než všechny ty rádoby "objektivní" deníky, u kterých je krásně vidět, komu jsou poplatné.

Opravdu nevidím žádný smysl, proč pokračovat v diskuzi. Vy tady stále jen pokládáte jako argumenty nějaké konspirační teorie, které si může kdokoliv vymyslet. Na ten poslední odkaz ani klikat raději nebudu, na to mám svůj počítač moc rád, abych si na něj natáhl nějaké viry. :-D

Takže ještě jednou a pěkně srozumitelně. :-D

Je prostě nemožné srovnávat ideologii postavenou na nenávisti k druhým s ideologií, která hlásá naprostý opak. ;-)

Komunistická myšlenka byla zneužita jedinci a stalo se hodně chyb, ale srovnávat toto se zrůdnostmi nacistického režimu může jen blázen, nebo člověk, který bere nenávist ke komunistům jako osobní sport. :-) :-D

31 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 4. března 2016 v 17:31

[30]: Jo, aha. :-D Váš odkaz na "Haló noviny" je odkaz na nějaký jiný server, který si asi ukájí své choutky a komplexy na nenávisti ke komunistům. Nevím, klikat na to taky nebudu. Já preferuju férovou argumentaci, ne nějaké konspirační teorie. ;-) :-D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama