Válečná tažení v protikladu s mírem

16. dubna 2017 v 11:30 | Alexander1918 |  O myšlence
Spojené státy preventivně zaútočí na Severní Koreu.
Severní Korea děly ostřeluje Soul.
Na to reaguje NATO, přidává se k útoku USA a dochází k jadernému výbuchu.
Tuto skutečnost reflektuje Ruská federace a Čína, kteří společně vstupují do války proti NATO (a tedy USA).

Zní to jako zápletka nové počítačové hry o vojenském konfliktu v blízké budoucnosti. Nicméně se takový scénář může stát velmi rychle děsivou skutečností.


V první řadě je třeba poznamenat, že se v žádném případě nezastávám režimu, který v Severní Koreji vládne. Abychom totiž byli terminologicky správně, je třeba si vysvětlit, jaká forma vlády v Severní Koreji doopravdy existuje a jak moc se tento fakt liší s oficiálním předkládáním tohoto režimu v médiích, případně na sociálních sítích, atd. V Severní Koreji tedy není ani komunismus, ani socialismus, ani žádný jiný sociální režim, jedná se jen a pouze o určitou formu dědičné feudální monarchie, která pro své potřeby využila a zneužila symboly komunistické.

A nyní k samotné podstatě problému, který nastal.

Všichni jistě máme v živé paměti nedávný útok USA na Sýrii, který nebyl podložen žádnými důkazy, objektivním vyšetřováním, koordinací s ostatními zeměmi, atd. Pokud si zodpovíme otevřenou otázku, a sice: "K čemu nám tedy slouží Rada bezpečnosti OSN?", není jiná možnost, než označit tento útok Spojených států za další agresi vůči suverénnímu státu.

(Vzpomeňme např. útok na Irák, který byl ospravedlněn tím, že Saddám Husajn vlastní zbraně hromadného ničení. Fakt, že žádné takové zbraně zde nalezeny nebyly, se jaksi "ztratil v překladu.")

Jestli Donald Trump, do kterého mnozí vkládali oproti H. Clintonové mnohé naděje (nebo ho spíš pokládali za menší zlo), opravdu již stačil zapadnout do establishmentu, který má ve Washingtonu své výsadní sídlo, nebo zda vládne establishment samotný a D. Trump je tak pouze statickým pozorovatelem, který musí skákat, jak establishment říká/píše/píská/atd., toť otázka. Jisté ovšem je, že z předvolebních slibů nakonec opět nic nebude.

Ačkoliv však útok na Sýrii není nic jiného než odsouzeníhodná akce, kterou Spojené státy opět provedly bez jakékoliv diskuze či konzultace a jedná se o, musím zde užít terminologii, která opět nabývá na významu, čin veskrze nesoucí imperialistické rysy, současné pnutí okolo Korejského poloostrova s sebou nese ještě vážnější nuance.

Jak jsem již psal v úvodu, neřeším režim, který v Severní Koreji vládne, to je otázka zcela jiná a která by si také zasloužila náležitou odpověď, o tomto však tento článek není. Pokud tedy Spojené státy i přes nesouhlas Ruska eskalují napětí v oblasti Sýrie, potažmo celkově tohoto regionu a komplikují tak mírové ujednaní, demonstrace síly v oblasti Korejského poloostrova eskaluje napětí již opravdu v rozsahu celého světa (viz začátek článku).

V případě Severní Koreje je totiž přítomný jeden zásadní rozdíl. Do hry vstupují jaderné zbraně. A "panovník" (záměrně užívám tohoto slova, neboť režim v Severní Koreji je opravdu něco jako feudální monarchie... Nebo šílené stádium kapitalismu?), který dané zemi vládne, je ochotný v případě konfliktu tyto zbraně použít. A on by právě nebyl ten, kdo ty raketové čudlíky zmáčkl jako první. Nebo světový policajt může svévolně střílet své výrobky zbrojního průmyslu kamkoliv se mu zamane?

Pokud tedy Spojené státy koketují s myšlenkou "preventivního úderu" a myslí si, že tak dají danému "panovníkovi za vyučenou," odnesou to už ne desítky obětí, ale desítky milionů obětí. Nevinných obětí. Co se týče jaderného spadu a z toho navazujících důsledků pro naši planetu, to si jistě dokáže každý představit sám.

Než se tedy začnou vydávat silácká prohlášení o vojenských úderech, bylo by záhodno odložit osobní zášť a začít přemýšlet, co by odstranění jednoho "panovníka," který stejně nakonec bude sedět v jednom ze svých bunkrů a bude mačkat ty zmiňované čudlíky, znamenalo a jaké následky by to neslo pro celou planetu, resp. pro celé lidstvo.

Ohrožují tedy USA světový mír? Takovou otázku já záměrně nezodpovím, tu si musí zodpovědět každý ve svém svědomí.

Není to totiž vlastně vrchol morálky, pokud si lid uvědomí své svědomí?

Na názor lidu, obyčejných lidí, se v případě takovýchto vojenských akcí nikdo neptá. O to méně bychom měli sklapávat podpatky a poklonkovat agresím.

"Nejdražší ze všeho je mír."

Je tomu tak?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama